Wszystko co chcielibyście wiedzieć o LEDach ale nie wiecie kogo zapytać.

Czym są żarówki LED retrofit i do czego służą?

Jest to rozwiązanie opracowane z myślą o kierowcach, którzy chcą przeprowadzić modernizację oświetlania swojego samochodu i zastąpić żarówki halogenowe/tradycyjne w reflektorach samochodu żarówkami LED. Gama taka obejmuje z reguły źródła światła LED do wszystkich zastosowań w samochodach, zarówno do oświetlenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego

Jakie są zalety stosowania żarówki LED retrofit w porównaniu z żarówką halogenową?

Żarówki LED retrofit mają wiele zalet:

 • Możemy być posiadaczami najnowszej technologii za przystępną cenę bez konieczności wymiany całego reflektora lub zakupu nowego samochodu z kompletnym zestawem lamp LED;
 • Dłuższy okres użytkowania;
 • Oszczędność kosztów związanych z wymianą tradycyjnych żarówek co 1-3 lata (żarówki LED to ok. 5x dłuższej żywotność);
 • Jasne, białe światło: samochód wyposażony w stylowe, białe oświetlenie wygląda lepiej
 • Większa widoczność, a tym samym większe bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu drogowego 

Czy mogę zmodernizować samochód wyposażony w żarówki ksenonowe i zastąpić je żarówkami LED retrofit?

Zapewne gdzieś takie rozwiązania istnieją, ale podobnie jak w przypadku zamienników LED dla żarówek halogenowych nie mają one homologacji. Znamienne jest to, że czołowi producenci oświetlenia samochodowego nie zdecydowali się na produkcję tego typu rozwiązań i zapewne nie wynika to z tego, że nie są firmami innowacyjnymi. Wynika to z bezpieczeństwa użytkowników. Dlatego też, Philips oferuje wyłącznie modernizację z żarówek halogenowych na sprawdzone i bezpieczne żarówki Philips LED HL.

Czy modernizacja do technologii LED pozwala zaoszczędzić pieniądze?

Tak, żarówki LED retrofit charakteryzują się wydłużoną żywotnością, co oznacza oszczędność kosztów i brak problemów związanych z częstą wymianą żarówek tradycyjnych. Czas eksploatacji standardowych żarówek halogenowych wynosi 500 godzin a lampy LED i tak na przykład Ultinon Pro9000, zapewniają do 5000 godzin eksploatacji. Ponadto lampa LED zużywa znacznie mniej energii (np. żarówka halogenowa H4 zużywa 55W, a źródło światła LED-HL [≈H4] około 20W).

Czy źródła światła LED retrofit jest przyjazna środowisku?

Na pewno żarówki typu LED retrofit przyczyniają się do ochrony środowiska, a robią to między innymi w następujący sposób:

 • Znaczna oszczędność energii, mniejsze zużycie surowców oraz niższa emisja CO₂
 • Całkowita zgodność ze standardami RoHS/REACH, czyli brak niebezpiecznych materiałów szkodliwych dla środowiska
 • Długa żywotność, co oznacza ograniczenie odpadów i kosztów związanych z wymianą, a tym samym ograniczenie zużycia surowców.

Jaka jest odpowiednia temperatura barwowa dla lamp LED?

Z dostępnych wyników prowadzonych badań wynika, że im wyższa temperatura barwowa tym lepiej, ale tylko do pewnego momentu. Producenci samochodów najczęściej wybierają temperaturę 5800 K, bo taka barwa światła zapewnia maksymalny komfort podczas jazdy nocą. Zmniejsza ogólne poczucie zmęczenia oraz sprawia, że prowadzenie pojazdu w ciemności jest bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Tymczasem na rynku dominuje mit, że im wyższa temperatura barwowa (wartość wyrażana w kelwinach), tym lepsza widoczność. Właściwa temperatura barwowa powinna zapewniać optymalny kontrast w celu bezpiecznej jazdy.

Tymczasem okazuje się, że to co deklarują producenci na opakowaniach ledów nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Dotyczy to zwłaszcza tanich dalekowschodnich źródeł światła LED- badania bowiem wykazały, że z uwagi na słabe zarządzanie ciepłem tanie LEDy nie zachowują stabilnej temperatury barwowej przez cały okres eksploatacji. Często lampy zapewniające deklarujące na opakowaniu temperaturę 6000 K (chłodna biel) podczas eksploatacji osiągają nawet 7000 K (niebieskawy kolor). Taka barwa światła jest już bardzo niebezpieczna nie tylko dla kierowcy, ale i innych użytkowników dróg.

Jaki jest średni czas eksploatacji źródeł światła LED?

Niektóre dostępne na rynku źródła światła LED retrofit zapewniają nas, że ich okres eksploatacji wynosi aż 50 000 godzin, podczas gdy znani i renomowani producenci oferuje tylko 5000 godzin. Dlaczego mamy do czynienia z tak dużą różnicą? Czy markowe źródła światła LED mają gorsze parametry?

Z pewnością nie. Z uwagi na brak standaryzacji w opisywaniu produktów LED, wynikającej z braku legalizacji czy homologacji a tym samym użytkowania na drogach publicznych branża nie dopracowała się spójnej nomenklatury opisów na opakowaniach. Stąd też taki chaos w tym temacie. Wiele marek żarówek LED retrofit zapewnia, że żywotność ich produktów sięga 10 000 godzin, 20 000 godzin, a nawet 50 000 godzin co często może być mylące dla klienta. Owszem same diody LED mogą mieć taką trwałość, ale jest ona mierzona w warunkach laboratoryjnych w stałej temperaturze 25 stopni, a nie jest to to samo co trwałość samej żarówki LED. LED retrofit oprócz diody ma jeszcze inne komponenty elektroniczne wmontowane w układ a poza tym temperatura pracy w środowisku samochodowym znacznie przekracza wartość 25 stopni. Najczęściej jest to temperatura od 60-80 stopni a nierzadko się zdarza, że parametr ten przekracza 100 stopni. Nie dajcie się więc nabić w przysłowiową „butelkę” nie oceniajcie produktu po opisie. Bądźcie dociekliwi, sprawdzajcie w jaki sposób sprawdzono czas życia całej żarówki. Nie tylko samej diody LED. Najważniejszym elementem żarówki LED jest płytka obwodu drukowanego (PCB), której cechą jest silnie nagrzewanie się, w związku z czym w przypadku braku odpowiedniego jej chłodzenia znacznie pogarsza się działanie lampy LED. Trwałość poszczególnych elementów nie ma znaczenia, a liczy się całkowita trwałość produktu.

Ile lat gwarancji oferują producenci żarówek LED retrofit?

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi nowe produkty powinny być objęte minimum 2 letnią gwarancją. Nie dotyczy to części eksploatacyjnych takich jak hamulce czy żarówki. Tymczasem są producenci, którzy nie tylko potwierdzają stosowanie 2 letniej gwarancji dla żarówek LED retrofit ale także wydłużają taką gwarancję. Dłuższa gwarancja niewątpliwie świadczy o lepszej jakości produktów

A jaki jest okres gwarancji na produkty Philips LED?

Okres gwarancji produktów Philips LED retrofit zależy od wybranej gamy produktów. Jak się można spodziewać, produkty o najwyższych parametrach będą miały tę gwarancję wydłużoną i tak:

 • Philips LED Ultinon Essential posiada 2-letnią gwarancję
 • Philips LED Ultinon Pro5000- 2 letnia gwarancja podstawowa i 1 rok gwarancji przedłużonej (w sumie 3 lata gwarancji)
 • 5-letnią gwarancję posiada Philips LED Ultinon Pro6000 (2 letnia gwarancja podstawowa +3 lata gwarancji przedłużonej)

Po co chłodzi się LEDy- dlaczego żarówki typu LED retrofit mają wentylatorki? Czym są tzw. zimne i ciepłe lumeny?

Określenia zimne i ciepłe lumeny nie mają żadnego znaczenia w kontekście fotometrii lub inżynierii. Lumeny to miara mocy świetlnej dowolnego źródła światła. W przypadku LED, zimne lumeny to moc światła mierzona w standardowych warunkach testowych, które są poniżej temperatury złącza diod LED z płytką drukowaną PCB. Warunki testowe to 25 stopni C, podczas gdy gorące lumenów to typowe lumeny dostarczane przez diodę LED w temperaturze złącza wynoszącej około 80-85 stopni C przy normalnej temperaturze otoczenia. Zimne lumeny oznaczają strumień świetlny samego modułu LED przy pierwszym włączeniu do momentu aż jednostka będzie w pełni nagrzana i osiągnie swoją stałą temperaturę pracy. „Ciepłe lumeny” odnoszą się do strumienia świetlnego źródła LED przy pełnym nagrzaniu w oprawie oświetleniowej. Strumień świetlny „ciepłych lumenów” może mieć wartość o 30-50% niższą, niż strumień świetlny „zimnych lumenów”.
Wiele osób mają błędne przekonanie, że jeśli producent diod LED podaje 4000 lumenów przy 25 stopniach C, uzyskuje efektywnie 2000 lumenów. Jest to całkowicie błędne, gdy temperatura złącza diody LED wzrasta, liczba lumenów spada, ponieważ temperatura złącza i lumen są do siebie odwrotnie proporcjonalne. Aby nie zostać oszukanym szukaj informacji o tym jak zbadano efektywność świetlną i czy podane wartości są wartościami dla „ciepłych” czy „zimnych” lumenów

Jak już może się już z powyższego wywodu domyśliłeś, aby żarówka LED działała dłużej i wydajniej powinna być ona dobrze chłodzona. Stąd w samochodowych źródłach światła typu LED retrofit nierzadko pojawiają się wentylatorki, ale to nie jedyny sposób na dobre chłodzenie LEDów. Metod jest kilka i najlepiej byłoby, gdyby były one stosowane nie wymiennie a wszystkie na raz.

Co oznaczają następujące technologie — AirBoost, AirCool i SafeBeam?

Technologia AirBoost oraz AirCool to najnowsze rozwiązania z zakresu kontroli temperatury, z aktywnymi i pasywnymi systemami chłodzenia, które zapewniają dłuższy okres eksploatacji i wyższą wydajność.

Chłodzenie pasywne jest stosowane, gdy przestrzeń w reflektorze jest wystarczająco duża, aby skutecznie rozproszyć ciepło bez ryzyka spadku wydajności to zwykły radiator, przez który przepływa powietrze i w ten sposób jest chłodzone. Najlepiej też połączyć system pasywny z jednoczęściowym korpusem, bo im więcej złączeń, spawów, nitów itp. tym odprowadzanie ciepła gorsze. Niebagatelne znaczenie ma też jakość użytych komponentów, bo bo tu też chcąc potanić produkt można oszukiwać (patrz: jakość użytego aluminium bo ta może być oczywiście różna). Już sam sposób montażu diody LED na płytce drukowanej może mieć kolosalne znaczenie. Najwięksi producenci LEDów tacy jak Lumileds mocują diody LED na płytce PCB za pomocą specjalnych pinów a takie połączenie lepiej odprowadza ciepło od źródła światła.

To jaki rodzaj chłodzenia zostanie zastosowany w głównej mierze zależy od typu żarówki LED. W przypadku reflektorów LED-HL [≈H7] optyka jest zwykle mniejsza niż w przypadku wersji LED-HL [≈H4], dlatego wymagane jest aktywne rozpraszanie ciepła, aby skutecznie odprowadzać gorące powietrze z tyłu reflektora LED.

Philips AirFlux to system chłodzenia pasywnego wykorzystujący tzw efekt kominowy. Zastosowanie materiałów o wysokim przewodnictwie cieplnym umożliwia szybkie odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Występował w poprzednich modelach Philips Ultinon w typach LED-HL [≈H4] i LED-FOG

Philips AirFlux

Philips AirCool to system inteligentnego chłodzenia, który kieruje ciepło z dala od najbardziej istotnych elementów oświetlenia •Występuje w modelach LED-HL [≈H7]. To jeden z przykładów aktywnego rozpraszania ciepła

Philips AirBoost- oparty na wentylatorze układ chłodzenia dodatkowo uzupełniony jednoczęściowym korpusem, bo im mniej „spawów” nitów, połączeń tym efektywniej odprowadzane jest ciepło

Jakie diody LED są najlepsze dla rynku motoryzacyjnego i dlaczego większość konkurencyjnych firm używa chipów LED Lumileds?             

Aby LED retrofit spełniały najlepiej swoją funkcję to pod względem odwzorowania wiązki światła na drodze muszą jak najbardziej przypominać żarówki halogenowe. Chodzi nie tylko o dopasowanie mechaniczne żarówek LED retrofit we wnętrzu reflektora, ale także by wiązka światła padająca na drogę była zgodna z tym o czym mówi prawo dotyczące żarówek halogenowych.

A dlaczego chipy Lumileds? To obecnie najlepsze na rynku chipy, zapewniające najwyższą wydajność i trwałość. Ponadto są to obecnie najmniejsze chipy, jakie można uzyskać: 16×20 mm zamiast ogólnie stosowanego 35×35 mm lub nawet 50×50 mm, które przez długi czas były standardem motoryzacyjnym. Dzięki temu można je niemal idealnie dopasować do kształtu i położenia żarnika żarówki halogenowej, którą zastępują.

Czy lampy LED retrofit oślepiają nadjeżdżające pojazdy?

I na to pytanie należy odpowiedzieć tak- to zależy. Dobrej jakości LEDy nigdy nie powinny tego robić. W przypadku Philips LED retrofit bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg jest kluczowa. Dlatego tego rodzaju żarówki powinny być wyposażone w technologię, która zapewnia najlepszy nieoślepiający wzór wiązki światła- w przypadku Philips technologia ta nazywa się SafeBeam. Używając markowych, dobrych jakościowo LEDów mamy pewność, że światło pada dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne, nie oślepiając kierowców nadjeżdżających pojazdów.   

Dlaczego źródła światła LED powinny być kompaktowe?

Dzisiejsze reflektory mają ograniczoną wielkość a tym samym i przestrzeń, dlatego ważne jest, aby stosować kompaktowe lampy LED. Powinny być one na tyle małe by zapewnić zgodność z szeroką gamą modeli samochodów. Najlepiej jeszcze, gdyby były kompatybilne z instalacjami 12V i 24V.

Dlaczego warto zainwestować w markowe LEDy?

 Kupując markowe produkty mamy pewność, że zastosowane w nich rozwiązania będą dostosowane do rynku motoryzacyjnego. Środowisko pracy podzespołów motoryzacyjnych jest zdecydowanie bardziej wymagające niż na to w jakim LEDy pracują w warunkach domowych. Dodatkowo produkty motoryzacyjne muszą być zdecydowanie bardziej precyzyjne niż te używane w warunkach domowych. Wynika to z norm homologacyjnych nałożonych na żarówki halogenowe a to te LEDy mają naśladować. Nie jest to widzimisię ustawodawców, wszystko dla naszego dobra, bo dotyczy bezpieczeństwa ruchy drogowego. Kupując produkty renomowanych producentów mamy pewność, że są one projektowane i opracowywane zgodnie z surowymi procesami kontroli jakości, co pozwala zachować niezmiennie wysokie standardy produkcji. Mamy też pewność, że użyte do wytwarzania źródeł światła LED surowce będą najwyższej jakości, a co za tym idzie będziemy cieszyć się długotrwałym światłem.

Liczba lumenów podawana na opakowaniach przez producentów a rzeczywistość

Posłużmy się tu przykładem. Na niektórych opakowaniach widzimy marketingowe slogany typu 8000 lumenów, przyjmijmy, że chip LED generuje strumień do 1000 lm. Jeśli żarówka LED retrofit wyposażona jest w łącznie 8 chipów LED, podawana całkowita moc strumienia świetlnego wynosi 8 × 1000 lm = 8000 lm. Jednak strumienia świetlnego nie można obliczać w ten sposób. Należy go zmierzyć przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Często też producenci np. dla źródeł światła H4 sumują obie wiązki świateł drogowych i mijania, przy czym nigdy te dwa strumienie nie świecą się razem, ale efekt marketingowy został osiągnięty. Co najważniejsze jednak to nie możemy posługiwać się lumenami. Jeślibyśmy chcieli tak robić to norma ECE R112 mówi, że maksymalna wartość lumenów w reflektorach halogenowych nie może przekraczać 2000. Jak to się więc ma do LED retrofit, które mają imitować halogeny? Ano nijak. Przez to, że nie LEDy retrofity nie mają ciągle homologacji nie doczekały się też spójnych oznaczeń mówiących o efektywności świetlnej. Co z tego, gdy ilość lumenów będzie duża jeśli nie będzie padać tam gdzie powinna? Wiązkę światła powinno się mierzyć w 3 punktach świetlnych na drodze. Mówi o tym tzw współczynnik FOM tzw Figure of Merit (mierzony w luksach). I znów związane jest to z normą ECE R122 i tzw asymetryczną wiązka świetlną. Zgodnie z tym wiązka światła powinna mieć ograniczony zasięg na przeciwnym pasie w celu uniknięcia oślepiania nadjeżdżających z przeciwka, dłuższy zasięg po przeciwnej stronie kierowcy. Dlatego też najważniejsze dla dobrego oświetlenia drogi punkty pomiarowe przedstawione są na rysunku poniżej- przy czym podwójną wagę przypisuje się natężeniu światła w strefie dalekiego dystansu na 75 metrach w przód po przeciwnej stronie kierowcy. Stąd też poziom oświetlenia *podawany w luksach przedstawia poniższy wzór
2 × 75 R + 50 R + 50 V

FOM

Jakie są różnice między źródłami światła LED-FOG [≈H8/H11/H16] i źródłami światła LED-HL do świateł mijania [≈H11]?       

Źródła światła LED-FOG [≈H8/H11/H16] pasują do 3 różnych typów optyki lamp przeciwmgielnych: H8, H11 i H16. Ich wydajność zoptymalizowano pod kątem konkretnego zastosowania. Z kolei wersja LED-HL [≈H11] do świateł mijania (LB) zapewnia lepszą geometrię wiązki światła na drodze i jest przeznaczona tylko do świateł mijania.

Czy źródła światła LED retrofit będą pasować do reflektora mojego samochodu?

Nie zawsze niestety. Jak to sprawdzić? Najczęściej metodą prób i błędów. Czasem też producenci ci bardziej świadomi podają listę pojazdów, do których LEDy będą pasować. W przypadku źródeł światła Philips przetestowane zostało fizycznie kilkadziesiąt modeli samochodów. Tzw. pozytywną listę można znaleźć na stronie philips.com/compatibility-check, trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie możesz znaleźć typu posiadanego modelu na tej liście, nie oznacza to, że żarówka LED nie będzie pasować do Twojego samochodu, po prostu mogła nie zostać przetestowana, ale można ją nadal zamontować w samochodzie

Co to jest CANBus i skąd mam wiedzieć czy będzie mi potrzebny?

Podczas wymiany żarówki halogenowej na źródło światła LED retrofit może wystąpić kilka problemów technicznych, takich jak komunikat o błędzie na desce rozdzielczej, migotanie lub efekt przyciemniania świateł.  Te komunikaty o błędach nie oznaczają, że żarówka LED jest uszkodzona. Są to typowe błędy podczas zmiany technologii z halogenowej na LED. Dlatego też producenci opracowali inteligentne rozwiązania, które pozwalają sprostać tym wyzwaniom. Są to tzw. adaptery CANbus

Zapewniają płynne działanie systemów oświetlenia pojazdu, co zapewnia niezawodność działania układu elektrycznego podczas eksploatacji. Migotanie i ściemnianie są spowodowane układem elektrycznym PWM pojazdu. PWM oznacza modulację szerokości impulsu. Sygnał stwarza konflikt między elektroniką samochodu a elektroniką ze skrzynki sterującej żarówki LED. Oscyloskop mierzy ten konflikt jako falę kwadratową. Aby to naprawić stosuje się specjalny dodatkowy kondensator – w przypadku Philips jest to Light Repair CANbus, który modyfikuje sygnał tak aby go spłaszczyć co eliminuje migotanie i ściemnianie. W najnowszych LEDach Philips typu Ultinon Pro5000 i Pro9000 ten kondensator jest już wbudowany na stałe w żarówkę. Musimy jednak wiedzieć, że i tak w niektórych modelach samochodów (bardzo rzadko) konieczne będzie dodanie drugiego kondensatora (drugiego CANbusa)

Kolejnym problemem po założeniu LEDów może być komunikat przepalonej żarówki pojawiający się na desce rozdzielczej.
Jak sprawdzić, czy samochód jest wyposażony w system „wykrywania usterki żarówki”? Nic prostszego po prostu odłącz żarówkę halogenową i uruchom samochód, włącz funkcję świateł i sprawdź kontrolki na tablicy rozdzielczej. Brak komunikatu przepalonej żarówki będzie oznaczać, że należysz do tych szczęśliwców, którzy nie będą musieli zakładać dodatkowego CANbusa (tzw. rezystora lub opornika). Zasada działania CANbusa rezystora jest prosta, nie wdając się w szczegóły „podnosi” moc żarówki LED z kilkunastu Watów do kilkudziesięciu tak by system w samochodzie mógł ją wykryć

Dlaczego niektóre źródła światła LED nie mają zintegrowanych adapterów CANbus?

Każdy dodatkowy element elektroniczny w LEDach podnosi koszt produktu. Dodając do tego jeszcze prawidłowość, że nie wszystkie samochody potrzebują CANbusa wniosek jest prosty- aby obniżyć koszty jednostkowe produktu dla klienta a także by nie marnować surowców. Producenci zakładają, że Ci co muszą dokupić CANbus nie powinni obarczać tymi kosztami tych, którzy nie mają takich systemów w swoich samochodach. Adaptery Philips CANbus, niezależnie od mocy (5 W lub 21 W), nie są przeznaczone do konkretnego rodzaju źródeł światła. Ich zadaniem jest zwiększenie mocy źródeł światła LED w celu uniknięcia pojawiania się komunikatów o błędach na desce rozdzielczej, migotania po włączeniu źródeł światła LED i zbyt szybkiego błyskania kierunkowskazów.

Którego adaptera CANbus będę potrzebować:5 W czy 21 W?

Adapter CANbus 5 W jest przeznaczony do oświetlenia wnętrza i tablicy rejestracyjnej. Adapter CANbus 21 W należy stosować z oświetleniem zewnętrznym, np. światłami pozycyjnymi i światłami mijania/drogowymi. Wartość mocy zawsze dotyczy oryginalnej żarówki halogenowej/konwencjonalnej.na przykład żarówka P21W zwykle pobiera moc 21 W, natomiast nasze źródło światła LED-RED [≈P21W] jedynie 1,9 W. Różnica wynosi zatem 21 W – 1,9 W = 19,1 W. W celu skompensowania tej różnicy w poborze mocy należy użyć adaptera Philips CANbus 21 W.

Co jeśli pomimo zamontowania źródeł światła LED z adapterami CANbus nadal wyświetlany jest komunikat o błędzie lub źródła światła migoczą?

Jeśli źródła światła LED retrofit zostały zamontowane prawidłowo i zastosowano adapter CANbus, aby zapobiec migotaniu światła albo pojawianiu się komunikatów o błędzie, a problemy występują nadal, najlepiej jest zainstalować z powrotem żarówki halogenowe i zwrócić produkty LED do sklepu. Niestety :-(. Nie ma na to lepszego rozwiązania.

Co to jest pierścień łączący?

Niemal każdy model samochodu wyposażony jest w inny typ gniazda, w którym są mocowane żarówki halogenowe. W przypadku wymiany żarówek halogenowych na żarówki LED do zamocowania żarówek LED wewnątrz reflektora konieczny może być pierścień łączący. Każda żarówka główna Philips LED retrofit jest już wyposażona w pierścień łączący typu A. Zwykle to wystarcza w przypadku większości modeli samochodowych. Jednak w niektórych modelach samochodów potrzebny jest specjalny pierścień łączący.

Co to jest EMC i czy będę musiał się z tym zmierzyć?

EMC czyli kompatybilność elektromagnetyczna to zdolność danego urządzenia elektrycznego lub elektronicznego do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym i nieemitowanie zaburzeń pola elektromagnetycznego zakłócającego poprawną pracę innych urządzeń. Wszystkie produkty elektroniczne powinny mieć właściwą klasę kompatybilności EMC. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie produkty Philips LED retrofit są sprawdzone pod kątem kompatybilności elektromagnetycznej, co oznacza, że nie będą zakłócać pracy innych urządzeń samochodowych np. radia

Czy używanie żarówek LED retrofit na drogach publicznych stało się legalne?

Przewrotnie powiem, że jest, tyle, że nie w Polsce. Od lipca 2020 r. koreańscy kierowcy mogą modernizować swoje reflektory z halogenów na LED dzięki uzyskaniu homologacji przez Philips Ultinon Essential gen2. Po raz pierwszy, bez względu na miejsce przebywania, kierowcy mogą legalnie zamontować żarówkę LED zgodną ze standardem H7 w dowolnym istniejącym modelu samochodu i jeździć po krajowej sieci drogowej. Ponadto w październiku możliwości modernizacji samochodów przez koreańskich kierowców zostały rozszerzone o drugiej generacji źródła światła Philips X-treme Ultinon LED, które zapewniają jeszcze większą jasność i przyjemność z jazdy.

Tymczasem w Polsce (stan na maj 2021 roku) żaden producent żarówek nie oferuje legalnego wyboru w zakresie oświetlenia LED retrofit. Niestety przepisy nie nadążają za technologią. Dlaczego technologia żarówek LED retrofit nadal nie jest zgodna z prawem na drogach publicznych w Unii Europejskiej? Kraje członkowskie Unii Europejskiej nie przyjęły jeszcze przepisów prawnych wymaganych do legalizacji żarówek LED retrofit , dlatego tego typu źródła światła nie mogą być używane na drogach publicznych w krajach UE, na dziś wyjątkiem są Niemcy, które dopuściły używanie LEDów ale tylko w przetestowanej liście 33 pojazdów i dotyczy tylko żarówek LED H7. Żarówki LED aby stały się „legalne” muszą przejść długotrwałe testy homologacyjne przeprowadzane przez krajowy Federalny Urząd ds. Zmotoryzowanego Ruchu Drogowego (KBA) i dotyczą tylko wybranych modeli pojazdów.

Jakie konsekwencje prawne grożą za jazdę po drodze publicznej samochodem z żarówkami LED retrofit?

Ryzyko może zależeć od kraju, a sankcje mogą obejmować: mandat i/lub konieczność wymiany na certyfikowane żarówki bez diod LED, problemy przy obowiązkowej kontroli technicznej a w przypadku wypadku drogowego mogą być podstawą uznania naszej winy oraz mogą skutkować brakiem wypłaty ubezpieczenia polisy OC czy AC

Dobra wiadomość jest tak, że legalnie żarówki typu LED retrofit można stosować na torach wyścigowych oraz poza drogami publicznymi w tym na drogach prywatnych

Czego dotyczy certyfikat R128 i dlaczego źródła światła LED retrofit nie spełniają jego wymagań?

Certyfikat ECE R128 jest przyznawany na optykę reflektora LED, co oznacza, że dany reflektor został zaprojektowany do użytku ze źródłem światła LED. Powiązane z nim przepisy nie dotyczą jednak źródeł światła LED typu retrofit używanych jako zamienniki żarówek halogenowych z certyfikatem ECE R37.

Kto ponosi odpowiedzialność za użytkowanie na drogach publicznych pojazdu z zamontowanymi źródłami światła LED retrofit?

Jeśli klient został odpowiednio poinformowany o obowiązujących ograniczeniach i samodzielnie zamontował źródła światła LED typu retrofit, zasadniczo odpowiedzialność spoczywa na nim, władze lokalne jednak mogą zdecydować o podjęciu działań zmierzających do zabronienia sprzedaży źródeł światła LED typu retrofit, które mogłyby zostać zamontowane w pojeździe użytkowanym na drogach publicznych.