Philips po raz kolejny zdobywcą nagrody Red Dot

Kolejna generacja retrofitów Philips Pro9000 LED otrzymała nagrodę Red Dot. Międzynarodowe jury konkursu doceniło w nich przełomowe rozwiązania w zakresie oświetlania pojazdów.

Od dekad najpopularniejszym źródłem światła w pojazdach mechanicznych są żarówki halogenowe. Ich producenci sukcesywnie rozwijają te konstrukcje, jednak powoli zbliżają się do granicy możliwości technologicznych. W poszukiwaniu alternatyw opracowano retrofity, w których szklaną bańkę wypełnioną mieszanką gazów zastąpiono układem diod LED. Pozostawiono przy tym trzonek i typ mocowania żarówki halogenowej przez co ich zamiana możliwa jest 1:1.

Pierwsza generacja retrofitów Philips X-tremeUltinon LED miała miejsce w 2017 roku. W porównaniu do tradycyjnych żarówek zapewniały do 200 proc. jaśniejsze światło (względem określonego prawem minimum). Temperatura barwowa rzędu 6500K pozwalała porównać je do efektu lamp ksenonowych. Jednak pojawienie się tak przełomowego rozwiązania nie pozwala na bezpośrednie wprowadzenie go do użytku na drogach publicznych. Obligatoryjnie został rozpoczęty proces homologacji.

W międzyczasie Philips zaprezentował drugą generację retrofitów LED. Jej zalety zostały dostrzeżone przez jury międzynarodowego konkursu Red Dot, które przyznało nagrodę Best of the Best 2019 w kategorii Product Design.

Rok później Philips przedstawił kolejną generację retrofitów LED. Ultinon Pro5000 i Ultinon Pro9000 są dowodem na potencjał w rozwoju tego typu źródła oświetlenia. Zintegrowanie elektroniki w kompaktowym korpusie zbliżyło całą konstrukcję do wymiarów żarówki halogenowej, co zapewnia optymalne dopasowanie do obecnego w pojeździe reflektora. Zmieszczono w niej także kondensator (tzw. Canbus Capacitor) zapobiegający efektowi migotania w niektórych układach elektrycznych. Z kolei systemy AirCool i AirBoost odpowiadają za efektywne rozproszenie ciepła. Unikalna technologia SafeBeam niweluje zaś efekt oślepiania kierowców jadących z przeciwka to tylko kilka nowych wyróżników.

Topowy model Ultinon Pro9000 z autorskim chipem Lumileds TopContact LED emituje do 250 proc. jaśniejsze światło (w porównaniu do wymaganego prawem minimum) przy temperaturze barwowej 5800 K. W praktyce pozwala na lepsze oświetlenie drogi, a kierowcy daje więcej czasu na ogląd sytuacji i podjęcie odpowiedniego manewru w sytuacji zagrożenia. To bardzo ważne z punktu – nomen omen – widzenia bezpieczeństwa. Liczymy, że wkrótce otrzymają dopuszczenie do użytku na drogach publicznych. Obecnie za ich stosowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiada użytkownik auta.

Wszystkie te atrybuty ponownie spotkały się z aprobatą jury Red Dot Awards. Retrofity Philips Ultinon Pro9000 LED otrzymały właśnie nagrodę Best of the Best 2021 w kategorii Product Design. Jest to wypadkowa projektu, ergonomii, jakości i cech użytkowych. Ten typ oświetlenia samochodowego nadal czeka na homologację, obecnie za jego stosowanie zgodne z przepisami prawa odpowiada użytkownik.