Korea Automobile Testing & Research Institute aprobuje retrofity LED Philips

Philips systematycznie kontynuuje prace nad rozwojem retrofitów LED, które są odpowiednikami żarówek halogenowych. To wciąż nowe w branży motoryzacyjnej rozwiązanie otrzymało właśnie w Korei homologację do używania na drogach publicznych.

Żarówki halogenowe pojawiły się na rynku motoryzacyjnym w latach 60. XX wieku. Do dziś, pomimo systematycznego rozwoju nowych technologii, są najczęściej stosowanym źródłem oświetlenia pojazdów mechanicznych. Także w fabrycznie nowych modelach samochodów.

Naturalnie konstrukcja i parametry żarówek również ulegały zmianom. To jednak ewolucja ograniczona zasadami fizyki. Aby można było mówić o rewolucji potrzebne były fundamentalne zmiany przy jednoczesnym dopasowaniu do zamontowanych w samochodzie reflektorów. Odpowiedź przyszła z Philipsa w postaci retrofitów LED.

Pomysł na nie jest z pozoru banalnie prosty. Przy zachowaniu tego samego mocowania, żarnik i szklana bańka zostały zastąpione nowoczesnymi diodami LED.   W efekcie w miejscu żarówki halogenowej można założyć bez porównania wydajniejsze źródło światła. Biała barwa nie tylko zapewnia lepszy kontrast, ale też generuje dłuższy zasięg wiązki. Dzięki temu kierowca może zobaczyć większy wycinek drogi i zyskuje czas na podjęcie odpowiedniej reakcji.

„Debiut pierwszej generacji retrofitów Philips X-tremeUltinon LED w 2016 roku był jednocześnie początkiem procesu homologacji. Mając na względzie kilkunastoletni przekrój używanych pojazdów i wersji reflektorów na całym świecie, trzeba skrupulatnie sprawdzić kompatybilność montażu i współpracy z optyką. W tym rozkład światła na drodze czy ryzyko oślepienia nadjeżdżających z przeciwka kierowców” – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

W międzyczasie Philips systematycznie rozwija konstrukcje retrofitów. W 2018 roku zaprezentowano drugą generację X-tremeUltinon LED, a rok później serię Ultinon Essential LED. Im właśnie przyjrzeli się specjaliści z Korea Automobile Testing & Research Institute. W wyniku prac i testów wydano werdykt dopuszczający stosowanie retrofitów H7 na drogach publicznych tego kraju.

„W ubiegłym roku wprowadziliśmy na rynek kolejną generację Philips Ultinon Pro5000 i Pro9000. Fakt ten pokazuje, że za procesami zmian technologicznych nie nadąża prawo. Niemniej cieszy przyznanie homologacji drogowej retrofitom Ultinon Essential LED H7, które nadal pozostają w naszej ofercie. Liczymy, że jest to pierwszy krok w kierunku przyspieszenia badań i aprobaty do używania ich jako zamienników żarówek halogenowych. Lepsza widoczność zza kierownicy bezsprzecznie pomoże w poprawie bezpieczeństwa na drogach całego świata” – dodaje Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.