Efektywny sposób na zmatowiałe klosze reflektorów

Średni wiek samochodu osobowego w Polsce przekroczył 13 lat. Jego podzespoły w naturalny sposób uległy zużyciu, a przy ich wymianie wyznacznikiem bywa cena względem wartości rynkowej pojazdu.

Jednym z najbardziej eksploatowanych części samochodu jest reflektor główny. Przez lata na zużycie jego elementów wpływają czynniki zewnętrzne. To przede wszystkim promienie słoneczne, na które wystawiony jest także zaparkowany pojazd. Najczęściej dochodzi do zmatowienia ich kloszy, co przekłada się na gorsze oświetlenie drogi, a tym samym bezpieczeństwo.

W przypadku zmatowienia zewnętrznej strony kloszy można podjąć się próby odświeżenia powierzchni. Philips przygotował „Zestaw do renowacji reflektorów” z myślą o właścicielach samochodów, którzy chcą wykonać tę czynność we własnym zakresie. Opakowanie zawiera wszystkie potrzebne rzeczy: preparaty chemiczne, różnoziarnisty papier ścierny, ściereczki do polerowania oraz rękawiczki ochronne. Postępowanie zgodne z instrukcją nie powinno zająć więcej niż 30 minut pracy nad parą reflektorów. Ostatnim krokiem jest naniesienie środka tworzącego długotrwałą warstwę ochronną przed promieniami UV. Sugerowana cena detaliczna zestawu wynosi 60 złotych.

„Wymiana reflektorów w kilkunastoletnim samochodzie może stanowić dużą część jego wartości rynkowej. Ale nie może to być powód do zaniechania przywrócenia oświetleniu odpowiedniego stanu technicznego. Doskonale znamy te zależności, stąd w naszej ofercie zestaw do renowacji kloszy. Efektem wykonanej samodzielnie czynności będzie nie tylko poprawa widoczności zza kierownicy, ale także nadjeżdżającego pojazdu przez pozostałych uczestników ruchu drogowego

Klosze reflektorów i odbłyśniki narażone są także na działanie ciepła wytwarzanego przez żarówki. Pożółkłe wewnątrz powierzchnie trudno jednak odświeżyć bez mechanicznej ingerencji w konstrukcję lamp. Zawczasu można temu zapobiec stosując odpowiedniej jakości żarówki. W tym celu Philips we wszystkich swoich żarówkach stosuje szkło kwarcowe z dodatkiem ceru a to połączenie tworzy doskonały filtr UV.