Więcej światła w legalny sposób

Z wiekiem nasze oczy potrzebują więcej światła. Philips zachęca do wyboru wysokiej jakości żarówek i dbałości o reflektory, a także wyjaśnia na czym polega proces starzenia się wzroku.

Z wiekiem, aby dobrze widzieć, nasze oczy potrzebują coraz więcej światła. Wynika to z naturalnego procesu mętnienia soczewki oka. Soczewki dzieci są niemal przezroczyste. Soczewki osób starszych zaczynają szarzeć. W wieku ok. 80 lat (istnieje oczywiście pewna zmienność w zależności od stanu zdrowia) już dość mocno ograniczają dopływ światła do wnętrza oka. Informacje te powstały na podstawie wyników badań laboratoryjnych i niestety musimy się pogodzić z tym faktem.

Nieoceniona pomoc nocą
Najprostszym sposobem na zrekompensowanie tego procesu jest dostarczanie większej ilości światła. Właśnie z tego powodu seniorzy chętnie doświetlają pomieszczenia, w których np. czytają książki. Analogiczna potrzeba pojawia się także podczas jazdy samochodem nocą.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem są współczesne systemy aktywnego oświetlenia. Niestety są one dostępne tylko w najdroższych wersjach topowych modeli samochodów. Posiadacze starszych i tańszych konstrukcji nie muszą jednak dawać za wygraną. Bardzo dobrym posunięciem jest wybór żarówek, które dają więcej światła. Philips od lat specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości oświetlenia samochodowego i ma w tej kwestii niemałe osiągnięcia. Oferuje bowiem żarówki, które emitują znacznie więcej światła niż wymaga tego minimum ustanowione w przepisach, a jednocześnie pozostają w zgodzie z prawem, mają wszelkie możliwe homologacje i można je stosować bez obaw o wynik przeglądu rejestracyjnego.

Technika szkła kwarcowego
Zanim przejdziemy do ich krótkiej prezentacji warto nadmienić, że żarówki Philips są wykonane ze szkła kwarcowego, co już samo w sobie stawia je nieco wyżej od masowo produkowanych, tańszych odpowiedników. Szkło kwarcowe zapewnia po pierwsze lepszą przepuszczalność światła, a po drugie ma podwyższoną wytrzymałość i dzięki temu spełnia wymagania stawiane żarówkom o poprawionych parametrach świecenia, które emitują więcej ciepła. Co ciekawe – szkło kwarcowe znalazło zastosowanie także w żarówkach Philips LongLife EcoVision, które oferują standardowe parametry świecenia, ale charakteryzują się podwyższoną żywotnością.

Dodatkową zaletą szkła kwarcowego jest ograniczenie żółknięcia plastikowych reflektorów, ponieważ szkło kwarcowe blokuje promieniowanie UV.

RacingVision GT200
To obecnie sztandarowy produkt Philips. Żarówki RacingVision GT200 emitują nawet o 200% jaśniejsze światło (w porównaniu do standardowego, uwarunkowanego prawem minimum) i mają zasięg dłuższy o ponad 80 metrów, co oznacza lepszą widoczność i krótszy czas reakcji kierowcy.

RacingVision GT200 H7

X-tremeVision Pro150
„Tylko” 150% więcej światła, ale za to kontrastowa barwa światła o temperaturze do 3400 K i aż do 450 godzin pracy, co dla tak wysilonych żarówek jest nie lada wyzwaniem.

WhiteVision ultra
Do 60% lepsza widoczność nocą i unikalna temperatura barwowa 4200 K, która sprawia, że światło wydaje się niesamowicie białe. Niektórzy wybierają ten produkt także dla celów tuningowych, choć przypominamy, że wszystkie parametry tych żarówek mają holomologację. Nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że żarówki Philips WhiteVision ultra nie tylko poprawiają widoczność, ale także sprawiają, że lepiej widoczny jest także pojazd, który jest w nie wyposażony.  

WhiteVision ultra H7

Przeciwwskazania montażowe
Wszystkie trzy opisane modele żarówek Philips gwarantują lepsze oświetlenie drogi a jednocześnie są całkowicie legalne. Należy jednak pamiętać, że ich zastosowanie może być ograniczone ze względu na pewne parametry techniczne samochodu. Najważniejszym jest kondycja reflektorów oraz stan instalacji elektrycznej. Przed montażem żarówki dającej więcej światła należy zawsze upewnić się, że napięcie na kostce zasilającej nie przekracza 13,5 V. W przeciwnym wypadku mocne żarówki będą miały wyraźnie krótszą żywotność. Dla aut, które mają tendencje do przepalania reflektorów Philips proponuje żarówki LongLife EcoVision, które charakteryzują się standardowymi parametrami świecenia, ale za to podwyższoną wytrzymałością.