Nowy rozdział w historii produkcji żarówek samochodowych

W tym roku przypada setna rocznica utworzenia fabryki żarówek w Pabianicach. Początkowo pabianicka spółka koncentrowała się na produkcji żarówek oświetlenie ogólnego na potrzeby przemysłu oraz żarówek specjalnych na potrzeby prężnie już rozwijającej się motoryzacji.

Pierwsza partia żarówek, wyprodukowana w oparciu o montaż z półfabrykatów dostarczonych przez licencjodawcę, opuściła podłódzką fabrykę we wrześniu 1923 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej wielkość produkcji osiągnęła poziom około 150 tysięcy sztuk miesięcznie. W okresie międzywojennym fabryka zatrudniała około 200 pracowników.

Dzisiaj firma Lumileds to nowoczesne centrum biznesowe integrujące w swoich strukturach procesy rozwoju innowacyjnych produktów i opakowań, produkcję komponentów, produkcję wszystkich podstawowych typów źródeł światła w technologii konwencjonalnej, halogenowej oraz w technologii LED – przeznaczonych dla producentów oświetlenia samochodowego oraz producentów samochodów czy na rynek OEM oraz jako samochodowe części zamienne czyli na rynek after market,

Przy okazji stulecia rozpoczęcia produkcji oświetlenia w Pabianicach nie sposób nie zapytać o plany na kolejne lata.

Od sześciu dekad żarówki halogenowe i tradycyjne są niezmiennie najpopularniejszym źródłem światła w samochodach, dlatego dziś stanowią podstawę produkcyjną w Pabianicach. Przez te wszystkie lata inżynierowie udoskonalali ich konstrukcję przekraczając po drodze kolejne granice możliwości technicznych. W efekcie innowacyjne żarówki halogenowe oferujące najlepsze parametry oświetleniowe na drodze w porównaniu z konkurencyjnymi produktami dostępnymi na rynku, zajmują czołowe miejsca w rankingach ekspertów oraz bardzo często są pierwszym wyborem klientów. Oczywiście musimy pamiętać, że technologie konwencjonalne mają swoje ograniczenia, dlatego w poszukiwaniu najwyższej dostępnej efektywności świetlnej przemysł motoryzacyjny koncentruje się na technologiach cyfrowych, wykorzystujących jako źródło światła moduły LED. Pierwszą kategorią produktów wykorzystujących nową technologię są zamienniki standardowych żarówek konwencjonalnych i halogenowych tak zwane „retrofity”

Dzięki temu jej wymiana odbywa się na zasadzie 1:1. Lumileds wprowadza takie innowacyjne źródła światła już od 5 lat sukcesywnie rozwijając i udoskonalając tę technologię. Najnowsza generacja charakteryzuje się kompaktową budową i skutecznością świetlną porównywalną z lampami ksenonowymi, co w prosty sposób przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Jednak zanim „retrofity” trafią do powszechnego użytku muszą uzyskać homologację, czyli dopuszczenie do stosowania na drogach publicznych. To bardzo trudny i złożony proces, który nadal trwa.

Natomiast kluczową kategorią LED-owych źródeł światła w perspektywie obserwowanej obecnie rewolucji technologicznej przemysłu motoryzacyjnego, są produkty montowane w reflektorach samochodowych w fazie produkcji samochodu. Lumileds opracowało w ścisłej w współpracy ze swoimi klientami rynku OEM, producentami reflektorów i samochodów, przełomowe ledy na pierwszy montaż. Ten produkt to gotowy do zamontowania, uniwersalny moduł konstrukcyjny, wykorzystywany jako źródło światła w budowie najnowszych generacji reflektorów samochodowych, łączący w sobie kompaktowość, wysoką precyzję i doskonałe zarządzanie temperaturą.

Z punktu widzenia wdrożenia nowej produkcji jest to wciąż etap projektowy więc w niektórych obszarach trwają ostatnie prace nad przygotowaniem do wejścia w etap masowej produkcji. Dziś jednak z całą pewnością można stwierdzić, że dotychczasowe wydarzenia i sukcesy w tym projekcie to dopiero początek drogi w tym nowym kierunku działalności firmy.