Wyzwania elektryczne stawiane przed LED retrofit

Jak zapewne wiesz, LED retrofit i żarówki halogenowe różnią się między sobą pod względem mocy, budowy i zużycia energii. Często te różnice przynoszą wyzwania, którym LED retrofit musi sprostać, by zastąpić żarówkę halogenową. Kiedy zdecydujesz się na wymianę żarówek halogenowych na oświetlenie typu LED retrofit może zaskoczyć cię kilka nieprzewidzianych sytuacji. Na przykład komunikat o błędzie na desce rozdzielczej, migotanie, efekt przyciemnienia, lub po prostu braku światła.

Obejrzyj film i sprawdź z czym możesz się zmagać jeśli zdecydujesz się na zmianę żarówek halogenowych na LED retrofit

Komunikat o błędzie na desce rozdzielczej samochodu- skąd się bierze?

Niektóre samochody są wyposażone w funkcję ostrzegania o awarii żarówki. Jest to dość prosty system jeśli stosujemy żarówki halogenowe. Spadek mocy żarówki oznaczający jej przepalenie informuje czujniki i pokazywany jest komunikat o błędzie Tymczasem żarówki LED retrofit potrzebują znacznie mniej mocy niż żarówki halogenowe. Mówimy o dwu lub trzy razy mniejszej mocy. 55 watów dla żarówki halogenowej, 20 watów dla LED. I właśnie dlatego komputer wykrywa żarówki LED jako wadliwe – którymi de facto nie są.

Aby to naprawić, stosuje się specjalne adaptery nazywane potocznie CANbus’ami To nic innego jak dodatkowy opornik. Ta mała część zwiększa pobór prądu elektrycznego, przy jednoczesnym zachowaniu normalnej funkcji żarówki. Po zastosowania CANbus’a moc elektryczna jest teraz postrzegana przez samochód jako mieszcząca się w oczekiwanym zakresie.

Inne wyzwania, z którymi możesz się zmierzyć, to migotanie i ściemnianie świateł (utrata jasności)

Obydwa nie mają nic wspólnego z mocą. Migotanie i ściemnianie są spowodowane układem elektrycznym PWM pojazdu.(PWM oznacza modulację szerokości impulsu) Krótko mówiąc, sygnał wysyłany przez LED retrofit stwarza konflikt między elektroniką samochodu a elektroniką ze skrzynki sterującej żarówki LED retrofit. Oscyloskop mierzy ten konflikt jako falę kwadratową. Aby to „naprawić” potrzebny jest specjalny kondensator – Philips nazwał go LED Light Repair CANbus. Ten kondensator modyfikuje sygnał tak aby go spłaszczyć, eliminując w ten sposób migotanie i ściemnianie.

Czasem zdarza się jednak, że żarówka po prostu się nie świeci. Wynika to z biegunowości żarówek LED. Niektóre żarówki LED retrofit są spolaryzowane, co oznacza, że mają dodatnie i ujemne styki na złączu. Podobnie zresztą jak bateria. Przy tego typu problemach rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy obrócić żarówkę i dopasować właściwie bieguny.

Czym jest EMI i czy może to być kolejny problem?

EMI oznacza interferencję elektromagnetyczną. Prościej mówiąc sprawdzamy czy dane urządzenianie wpływa na funkcjonowanie innych urządzeń elektronicznych w samochodzie, takich jak radio. Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek zakłócenia to niestety oznacza to, że produkt jest wadliwy. Na szczęście wszystkie LEDy Philipsa są zgodne z normami EMC i zakłóceń nie powinno być 😊