Mechaniczne dopasowanie żarówek LED

Wpadajcie na kolejny odcinek naszego cyklu o LEDach. Dowiecie się w nim o dopasowaniu mechanicznym żarówek LED. Uniwersalne pytanie, które zawsze ciśnie się na usta to: ” wlaściwie to po co zastępować żarówki halogenowe żarówkami LED?” Powodów jest wiele a głóne trzy to: lepsze działanie wiązki, jasne białe światło i dłuższa żywotność. Tylko to i aż to! Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie pozytywnie to dopiero wtedy zaczyna się ból głowy, bo pojawia się kolejny problem: czy żarówki LED retrofit pasują do reflektorów, które zostały pierwotnie zaprojektowane dla żarówek halogenowych?

Dobrej jakości żarówki LED retrofit zostały zaprojektowane tak, aby doskonale naśladować wymiary żarówki halogenowej, te same wymiary, wysokość i szerokość. Taka sama powinna być ich też struktura, czyli tzw palnik, pierścień centrujący muszą idealnie naśladować halogeny
No to mamy górną część żarówki LED, a co z dolną? Jak już pewnie słyszeliście choć same LEDy nie wytwarzają tyle ciepła co halogeny to są jednak na to ciepło bardzo wrażliwe, dlatego tak ważny jest użyty system chłodzenia, który przekierowuje i rozprasza wytwarzane ciepło z dala od diod, dlatego też wszystkie żarówki LED retrofit dla świateł głównych wyposażone są w radiatory a to już znacznie zwiększa wymiar żarówki. Decydując się zatem na wymianę wybierajcie te o optymalnie małym rozmiarze radiatora (pamiętajcie jednak, że ten musi być wydajny!) no i jeszcze jedna uwaga, palnik (czyli to co nad pierścieniem) musi być wielkości szklanej bańki żarówki halogenowej! Dzięki optymalnemu, niewielkiemu rozmiarowi żarówki LED retrofit będą pasować do reflektora i bez bez problemu będziesz mógł zamknąć jego pokrywę. Zwróć też uwagę na dodatkowe elementy. Nowoczesne retrofity powinny mieć tzw „skrzynkę kontrolną” wbudowaną w korpus żarówki, bo to eliminuje konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca w reflektorze. Kierujmy się zatem zasadą „małe jest piękne”

Ale nawet jeśli żarówki, tak jak Philips LED retrofit, są idealnie zaprojektowane, to ciągle mogą nie pasować do niektórych modeli samochodów.
Wynika to z rodzaju i kształtu oprawki żarówki (pierścienia łączącego). Aby wyeliminować ten problem producenci retrofitów opracowali dodatkowe pierścienie łączące, które z reguły można kupić jako akcesorium. Pierścienie te służą do podłączenia żarówki LED retrofit do złącza samochodowego.
Przy czym typów pierścieni jest kilka- upewnij się zatem, że pierścień w twoim aucie jest standardowy (typ A) w innym przypadku będziesz musiał wymienić ten moduł na pasujący. Dzięki pierścieniowi ustawisz LED w odpowiednim poziomie w obrębie reflektora.

Miejskie legendy mówią, że retrofity LED pasują tylko do reflektorów soczewkowych. My musimy zadać kłam tym pogłoskom. Dobrej jakości LED musi pasować zarówno do soczewki jak i zwykłego reflektora typu lustra, retrofit (warunkiem jest jego dobre wypoziomowanie właśnie pierścieniem centrującym w obrębie optyki) nie ma prawa oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, jeśli oślepia znaczy, że nie jest to dobra jakość. Dlatego kupując LEDy kupuj te od renomowanych producentów. My jak zwykle polecamy Philips LED retrofit Ultinon Pro5000 a jeszcze lepiej Ultinon Pro9000