Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie- dlaczego jest ważne?

O skutkach złego oświetlenia samochodu napisano już tysiące artykułów, to samo dotyczy prawidłowego ustawienie świateł samochodowych. Jak pokazuje jednak doświadczenie przypominania nigdy dość. Codziennie spotykamy się z sytuacjami na drodze, gdzie widzimy auta jeżdżące z niekompletnym oświetleniem lub też, gdy jadący z przeciwka kierowca nas oślepia.

Tymczasem statystyki pokazują, że w nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków niż w dzień. Ich główne przyczyny to nadmierna prędkość, alkohol, niezapięte pasy bezpieczeństwa, słabe oświetlony samochód lub źle ustawione światła. W przypadku pierwszych przyczyn możemy jedynie apelować i odwoływać się do rozsądku kierowców, zaś na oświetlenie pojazdu mamy wpływ sami, zwłaszcza na prawidłowe ustawienie świateł mijania.

Źle ustawione światła mogą powodować niedoświetlanie drogi a także oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, dlatego ich ustawienie jest obowiązkowym elementem sprawdzanym podczas badania technicznego. Błędy w tym zakresie nie spowodują, że badanie nie zostanie zaliczone, ale kierowca będzie musiał odpowiednio ustawić światła, żeby przeprowadzający badanie postawił w dowodzie rejestracyjnym pieczątkę potwierdzającą, że auto jest dopuszczone do ruchu.

Kontrola okresowa przeprowadzana na stacji kontroli pojazdów dotyczy samochodu wyposażonego w każdy typ reflektorów. Nie ma znaczenia, czy w naszym aucie znajduje się żarówka typu H4, H7 z manualną regulacją czy na przykład ksenonowa z automatycznym poziomowaniem.

W przypadku lamp ksenonowych regulacja nie jest prosta. Oprócz sprzętu do sprawdzenia ustawienia świateł potrzebny będzie też komputer diagnostyczny i specjalistyczna wiedza. Jest to niezbędne, ponieważ bez zmian w sterowniku po ponownym uruchomieniu samochodu reflektory zostaną ustawione w pozycji bez uwzględnienia korekty. W takiej sytuacji całą operację będzie trzeba powtórzyć.

Musimy pamiętać, że kontrola ustawienia świateł powinna być przeprowadzana regularnie, minimum kilka razy w roku a najlepiej po każdej wymianie żarówki czy naprawie auta po stłuczce. Podczas codziennej jazdy po nierównościach wibracje mogą powodować, że elementy mocujące reflektor i żarówkę mogą ulec przesunięciu lub uszkodzeniu.

Jak samodzielnie sprawdzić ustawienie świateł mijania?

Do sprawdzenia wypoziomowania świateł potrzebować będziemy płaski, poziomy plac, najlepiej o długości ponad 10 m, zakończony pionową, równomiernie pomalowaną powierzchnią np. ścianą budynku o wysokości-1,5 m.

ustawienie świateł

Pomiar powinniśmy robić, gdy na zewnątrz jest na tyle ciemno, żeby wiązka światła reflektorów była wyraźnie widoczna na ścianie, a zwłaszcza granica światła i cienia, która rozdziela dolną, jaśniejszą, część wiązki od górnej, ciemniejszej. Pamiętajmy, że na fotelu kierowcy powinna znajdować się jedna osoba, samochód powinien być pusty (bagażnik też) a bak napełniony. Zwróćmy uwagę też czy ciśnienie w oponach powinno jest zgodne ze wskazaniami producenta. Jeśli nasz samochód wyposażony jest w korektor pochylenia świateł powinien być on ustawiony w pozycji neutralnej (najczęściej „0”)

Po takich wstępnych przygotowaniach przystępujemy do ustawienia samochodu na płaskim terenie prostopadle przed ścianą w odległości ok 10 metrów. Zaznaczmy na ścianie krzyżykami np. taśmą miejsca, środka reflektorów (jeśli masz wskaźnik laserowy można go śmiało użyć do tego celu). Ten punkt wyznaczy nam miejsca odpowiadające położeniu żarnika żarówki) – oczywiście jeśli nie mamy wskaźnika laserowego możemy po prostu podjechać do samej ściany i w ten sposób zaznaczyć środki reflektorów. 10 cm poniżej środków reflektorów rysujemy (lub np. wyklejamy taśmą) poziomą linię Warto narysować jeszcze dwie pionowe linie przechodzące przez punkty środków reflektorów i przecinające narysowaną poniżej linię, oraz oś symetrii samochodu

Każdy z reflektorów sprawdzamy oddzielnie zasłaniając drugi. Po włączeniu świateł mijania patrzymy na rysunek na ścianie. Poziomy odcinek granicy światła i cienia powinien znaleźć się na dolnej poziomej linii, a punkt załamania granicy, w którym granica po lewej stronie zaczyna wznosić się ku górze, powinien znaleźć się na przecięciu dolnej i pionowej linii na wprost badanego reflektora. Prawidłowa granica jest wyraźna, ma pojedynczy poziomy odcinek po lewej stronie i unoszący się do góry po prawej.

Optymalne ustawienie świateł

Ręczna regulacja świateł

Wielu kierowców zapomina o tym, jak duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie, szczególnie nocą. Jeśli wybierasz się w drogę i zamierzasz jechać po zmroku, to uprzednio koniecznie skontroluj oświetlenie, a jeśli dodatkowo jesteś obciążony bagażem lub na pokładzie masz komplet pasażerów musisz ręcznie wypoziomować światła. Służy do tego pokrętło manualnej regulacji świateł najczęściej umieszczone po lewej stronie deski rozdzielczej. Regulacja jest kilkustopniowa i uzależniona od tego, z jakim obciążeniem jeździmy.

Dla uproszczenia przyjmuje się następujące zasady:

„0” – kierowca z pasażerem, na przednim siedzeniu.

„1” – w aucie jest 4–5 osób, a bagażnik nie jest obciążony.

„2” –komplet pasażerów i bagaże.

„3” –załadowany bagażnik bez pasażerów

ręczne ustawianie świateł

Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie samochodu, szczególnie nocą, ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dobrej jakości oświetlenie pomaga nam szybciej zauważyć przeszkody, czyli widzieć lepiej, ale też i być widocznym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego

Dlatego też używaj tylko żarówek sprawdzonych producentów, pamiętaj, że jakość idzie w parze z wyższą ceną, ale nie radzimy stawiać na najtańsze rozwiązania, wybieraj żarówki i reflektory z homologacją, wymieniaj żarówki parami, korzystaj z usług specjalistów, którzy sprawdzą i ustawią odpowiednio światła Twojego samochodu. Regularnie też kontroluj, wszystkie żarówki- nie tylko te przeznaczone do świateł głównych, ale też kierunkowskazy, światła STOP, pozycyjne, cofania