Światła samochodowe i ich temperatura barwowa

Jak opisać światło?

Istnieje wiele różnych sposobów opisu światła – może być zimne, ciepłe, wyraźne, ostre, delikatne, nastrojowe. Jednak przy wyborze żarówek lub LED-ów często nie wiemy, jak precyzyjnie określić, czego oczekujemy.

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku pojęcie temperatury barwowej światła. Nie ważne, czy mówimy o oświetleniu samochodowym, motocyklowym, biurowym czy pokojowym, zawsze zwracamy uwagę na jedną rzecz – czy emitowane światło jest „żółte” czy lodowo-białe, jak w gabinecie stomatologicznym. Dla przeciętnego człowieka nie zawsze jest oczywiste, które światło jest lepsze. Wtedy kierujemy się intuicją lub gustem, nie zdając sobie sprawy, że nasz przypadkowy wybór ma konsekwencje.

Okazuje się, że „żółtawe” światło słabo oświetla drogę lub przedmioty, podczas gdy „lodowo-białe” światło, nazywane popularnie „ksenonowym efektem”, może być nieprzyjemne dla oka . Czas więc przejść do konkretów.

Temperatura barwowa

Termin „tonacja” lub „kolor” światła określa się fachowo jako temperaturę barwową, wyrażaną w kelwinach. Popularna skala obejmuje zakres od 1800 K do 15 000 K (oczywiście istnieją również wyższe wartości, np. 28 000-30 000 K to błyskawica). Na dolnym poziomie, 1800 K, mamy barwę świeczki lub płomienia w kominku. Jest to barwa bardzo ciepła i nastrojowa, ale może być trudna do pracy. Zakres 3300-4000 K to neutralna biała barwa, uważana za idealny kompromis między przyjemnością dla oka a jakością oświetlenia. Zakres 5000-6500 K to zimne barwy- światło o takiej temperaturze jest bardzo jasne, doskonale podświetla przedmioty i umożliwia precyzyjne prace.. Natomiast 10 000-15 000 K to barwa czystego niebieskiego nieba.

Aby lepiej zobrazować cały ten zakres, podam jeszcze kilka przykładów: 3000 K to ciepła barwa wschodów i zachodów słońca, 4000-4500 K to temperatura lamp operacyjnych, a 5500-6000 K to temperatura lamp błyskowych.

Lepszy nastrój czy lepsza widoczność?

Odbiór światła różnych temperatur (czy odbieramy je jako przyjemne lub męczące) zależy od zastosowania. Na przykład podczas prac domowych światło o temperaturze 5000-6500 K będzie bardzo wyraźne, ale jednocześnie męczące dla oczu przy dłuższym użytkowaniu. Jednak w przypadku oświetlenia samochodowego ta temperatura barwowa światła emitowanego w nocy może być naszym sprzymierzeńcem, ułatwiającym jazdę poprzez większy kontrast i wydobycie szczegółów otoczenia. Barwa żółta świetnie sprawdza się jako dodatkowe oświetlenie w pomieszczeniach. Jednak żółte reflektory podczas jazdy samochodem mogą męczyć wzrok, wymagając większej koncentracji na drodze

Co jest do czego?

Biorąc pod uwagę informacje z poprzedniego akapitu, trudno jest wybrać jedno, uniwersalne źródło światła. Najlepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach jest zastosowanie dwóch lub nawet więcej źródeł światła. Lampka z abażurem w rogu pokoju powinna emitować ciepłe światło, być może o temperaturze 2000-2500 K. Natomiast na blacie kuchennym oświetlenie robocze powinno mieć temperaturę około 4000 K. Dodatkowo regulacja jasności jest mile widziana. W przypadku oświetlenia samochodowego i motocyklowego warto dążyć do zbliżenia się do temperatury 6000 K. Wystarczy przejechać się nocą, aby to zrozumieć.

Najstarsze samochody emitują światło o temperaturze około 2500 K. Jest ono żółtawe i często świeci zbyt blisko, co utrudnia rozróżnienie światła i cienia. Samochody wyposażone w żarówki halogenowe oświetlają drogę znacznie lepiej – w tym przypadku temperatura barwowa wynosi około 3000 K. Jednak najlepiej świecą pojazdy najnowszej generacji, wykorzystujące ksenony lub oświetlenie LED, które zbliżają się do granicy 6000 K.

Warto podkreślić, że temperatura barwowa światła jest bardzo ważnym, ale nie jedynym czynnikiem decydującym o jakości oświetlenia samochodowego czy motocyklowego.

Żarówki motoryzacyjne Philips a temperatura barwowa

Podstawowe modele halogenowych żarówek samochodowych Philips mają temperaturę barwową około 3000 K. Natomiast modele najwyższej klasy mieszczą się w przedziale od 3500 K do 4200 K. Większość żarówek halogenowych Philips ma temperaturę barwową światła w zakresie od 3100 K (Philips LongLife EcoVision) do 4200 K. Jednak temperatura barwowa nie jest celem samym w sobie, ponieważ konstruktorzy dobierają ją tak, aby jak najlepiej pasowała do innych parametrów, takich jak jasność, kształt wiązki czy żywotność.

żarówki samochodowe Philips

Najwyższe wartości temperatury barwowej w gamie żarówek halogenowych Philips osiąga model Philips WhiteVision ultra, gdzie temperatura barwowa wynosi nawet 4200 K, co daje efekt zbliżony do lamp ksenonowych. Jest to dobra propozycja dla kierowców, którzy chcą podkreślić wygląd swojego samochodu i linię. Z drugiej strony, żarówki halogenowe Philips RacingVision GT200, które oferują +200% więcej światła, osiągają ten efekt przy temperaturze barwowej 3500 K. Bez względu na to, to jedne z najlepszych produktów tej klasy na rynku, o czym świadczą coroczne tytuły „Best Buy” przyznawane przez czytelników magazynów motoryzacyjnych.