Kolor ułatwia wybór

Zobacz jak kolor może ułatwić ci wybór żarówki. Tak nie mylisz się, kolor i nie chodzi tu o barwę światła a o kolor opakowania. Więcej światła? A może większa wytrzymałość żarówki? Philips wyjaśnia zależności pomiędzy wydajnością, a żywotnością żarówek halogenowych i na przykładzie własnej linii produktów prezentuje najpopularniejsze modele oraz kolory ich opakowań, które wskazują na ich właściwości. 

Jeśli dla kogoś priorytetem jest wytrzymałość, powinien ograniczyć się do żarówek markowych producentów, ale w podstawowych specyfikacjach, oferujących zazwyczaj nie więcej niż „+30% światła”. Jeśli ktoś oczekuje wyraźnej poprawy jasności światła lub wydłużenia jego wiązki, musi pogodzić się z nieco niższą żywotnością żarówek. W przypadku gamy Philips wszystkie parametry są bardzo dokładnie oznaczone na opakowaniach i dodatkowo zasygnalizowane odpowiednią kolorystyką.

Philips oferuje obecnie 6 podstawowych rodzajów żarówek halogenowych. Różnią się one jasnością emitowanego światła, temperaturą barwową i żywotnością. Znajomość tych różnic ułatwia precyzyjne dopasowanie nowych żarówek do indywidualnych potrzeb.

LongLife EcoVision

Halogeny_kolory_01.jpg

Gamę otwiera model o podwyższonej wytrzymałości z opakowaniem w kolorze zielonym. O ile standardową żywotność żarówki halogenowej szacuje się na poziomie 750 godzin, o tyle w przypadku modelu EcoVision, przewidywana żywotność to nawet 1500 godzin, czyli dwukrotnie dłużej. Temperatura barwowa tego oświetlenia to standardowe 3100 K. Żarówki te polecamy do samochodów, w których dostęp do reflektorów jest utrudniony, lub kierowca chce do minimum ograniczyć czynności obsługowe w swoim pojeździe. Żarówki LongLife EcoVision w zielonych opakowaniach to także najlepszy wybór do samochodów, w których dość często przepalają się żarówki z powodu podwyższonego napięcia na kostkach zasilających (chodzi o modele, które takie napięcie mają seryjnie, mimo, że są sprawne technicznie).

Vision

Halogeny_kolory_02.jpg

Żarówki Vision dostępne w opakowaniach w kolorze pomarańczowym oferują o 30% więcej światła, zachowując całkiem niezłe parametry wytrzymałościowe (do 600 godzin pracy). Mówimy tu zatem o lepszym oświetleniu przy zachowaniu wytrzymałości zbliżonej do poziomu standardowego. To zatem bardzo uniwersalna propozycja dla wszystkich, którzy sporo podróżują w trudnych warunkach oświetleniowych, ale jednocześnie nie chcą zbyt wiele wydawać na żarówki.

VisionPlus

Halogeny_kolory_03.jpg

Fioletowy kolor opakowania i aż 60% więcej światła przy wciąż wysokiej wytrzymałości (do 500 godzin pracy). W przypadku tej żarówki efekt poprawy oświetlenia będzie wyraźnie widoczny, ale wciąż pozostajemy w rozsądnym przedziale cenowym i na wysokim poziomie wytrzymałości.    

X-TremeVision Pro150

Halogeny_kolory_04.jpg

Wiązka światła dłuższa nawet o 70 m, a światło jaśniejsze do 150%. To już typowa, tuningowa żarówka w turkusowym opakowaniu, która wyróżnia się w zasadzie w każdej kategorii – oprócz wydłużonego zasięgu i zwiększonej jasności ma też wyraźnie bielsze światło o temperaturze barwowej 3400 K.

RacingVision GT200

Halogeny_kolory_05.jpg

Bezkompromisowy model o wyjątkowych parametrach. Granatowe opakowanie chroni żarówkę, która emituje światło o temperaturze barwowej 3500 K. Jasność tego światła jest aż o 200% większa w porównaniu z żarówką standardową, a zasięg wiązki jest dłuższy nawet o 80 m. W przypadku tego modelu duża moc ogranicza żywotność do ok. 250 godzin, co i tak jest doskonałym parametrem w zestawieniu z konkurencją i jasnością emitowanego światła.

WhiteVision Ultra

Halogeny_kolory_06.jpg

Ta żarówka w niebieskim opakowaniu ma wyjątkowe cechy. Emituje do 60% więcej światła, ale ma temperaturę barwową 4200 K, która jest w zasadzie niespotykana wśród tradycyjnych halogenowych żarówek. Białe światło daje „ksenonowy efekt” i sprawia, że cały oświetlany obszar jest bardziej wyrazisty. Mimo tak wyśrubowanych parametrów żarówki WhiteVision Ultra wytrzymują ok. 350 godzin.

Jak to możliwe?

Wielu kierowców zastanawia się jak to możliwe, że przy zachowaniu homologacji i utrzymaniu dopuszczalnej mocy żarówek halogenowych możliwe są tak duże zmiany parametrów świecenia.
W przypadku żarówek Philips poprawa oświetlenia osiągana jest m.in. poprzez zastosowanie inaczej zbudowanego żarnika, który przy tym samym zasilaniu żarzy się mocniej niż ten w standardowej żarówce. Poprawę wydajności zapewnia w ich przypadku także inna kompozycja gazów w bańce, co chroni żarnik przed wypaleniem. Oślepianie innych kierowców oraz ewentualny nadmiar lumenów redukuje się filtrami na bańce żarówek – zazwyczaj są to paski w kolorze niebieskim.

Samochodowe żarówki halogenowe Philips są wykonane z wysokiej jakości szkła kwarcowego. Ma ono lepsze parametry optyczne i wytrzymałościowe od szkła tradycyjnego. Są to m.in. wysoka przezroczystość i niska dyspersja co oznacza, że po przejściu przez szkło wiązka białego światła pozostaje biała i nie rozszczepia się na „tęczę”. Kwarcowa bańka jest także w stanie wytrzymać także ogromne szoki termiczne.