Jak rozpoznać dobrej jakości lampy LED retrofit

Diody LED od kilku lat rewolucjonizują przemysł oświetlenia samochodowego. Dotyczy to nie tylko nowych samochodów wyjeżdżających z fabryki, ale też i tych starszych modeli aut do tej pory jeżdżących na tradycyjnych lampach halogenowych- czyli tak zwanych żarówek LED typu retrofit.

Co to jest LED retrofit?

Mówiąc w uproszczeniu to zestaw lamp diodowych do samodzielnego montażu w miejsce tradycyjnych żarówek halogenowych w autach. Nie wymienia się całych reflektorów, lecz same żarówki. Często do montażu tego typu źródeł światła potrzebne będą dodatkowe moduły sterujące (tzw. sterowniki) a przy samochodach, które wyposażone są w systemy ostrzegania o przepalonej żarówce dodatkowe rezystory nazywane fachowo adapterami CANbus

Co daje nam stosowanie LED retrofit?

LEDy retrofity dają z zasady jaśniejsze, intensywniejsze światło od tradycyjnej żarówki halogenowej. Renomowani producenci takich zestawów zapewniają o podniesieniu jasności światła o nawet 250%. Również według zapewnień światło jest skierowane dokładnie tam, gdzie powinno być. Po montażu retrofitów uzyskamy także zmianę temperatury barwowej – na bliższą światłu dziennemu. Istotną zmianą dla wielu osób jest też wyższa trwałość takiego oświetlenia.

Test tajemniczego klienta

Na rynku roi się od marek i dystrybutorów, jeśli chodzi o sprzedaż LED retrofit, większość z nich pochodzi z Chin, dlatego kupując tego typu produkt można zmierzyć się zarówno z najlepszą, jak i najgorszą technologią. Wybór właściwego modelu, zwłaszcza tego z Internetu, nawet znawcom może sprawiać kłopot

Przeglądając strony internetowe znajdziemy wiele produktów różniących się ceną i parametrami. Jak zatem w gąszczu prawie nieskończonego wyboru, nie mając precyzyjnych przepisów prawnych nie dać się oszukać a przy okazji wybrać żarówkę, która będzie miała właściwe parametry świetlne i nie będzie oślepiać innych użytkowników drogi?

Jako redaktorzy tego tekstu zdecydowaliśmy się na mały eksperyment. Na znanej platformie sprzedażowej kupiliśmy kilka produktów, kierując się przede wszystkim ceną i chwytliwymi sloganami reklamowymi z opakowań, żeby sprawdzić ich rzeczywistą jakość. Poniżej nasze spostrzeżenia czego unikać i jak czytać opisy z pudełek.

Czym kierować się wybierając LEDy?

Decydując się na zamianę oświetlenia halogenowego na ledowe powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o bezpieczeństwie, bowiem niektóre z oferowanych produktów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przyjrzyjmy się zatem pierwszemu z elementów- chipom LED. Często możemy zauważyć, że zastosowana dioda LED jest naprawdę duża, choć wydawać by się mogło, że im jest ona większa tym lepiej, tymczasem jest dokładnie odwrotnie. W motoryzacji im mniejszy chip LED, tym lepiej, ponieważ musimy oświetlić drogę dokładnie tam, gdzie potrzebuje tego kierowca, wymagają tego przepisy, czyli bez oślepiania nadjeżdżających pojazdów. Tymczasem chip LED powinien doskonale imitować żarnik żarówki halogenowej zarówno pod względem wielkości jak i jego umiejscowienia. Duży rozmiar chipów LED retrofit pogarsza sprawność optyczną, a tym samym wydajność wiązki!

żarnik halogenu a dioda LED

Ważny jest też typ stosowanych chipów LED- diody COB, choć może są rewelacyjne w żarówkach domowych nie nadają się do użytku w produktach przeznaczonych dla motoryzacji. Ta jak na razie wybiera chipy typu SMDKolejnym wskaźnikiem jakości LEDów są opisy na opakowaniach, do których należy zawsze podchodzić z dystansem. To mogą wyć ważne wskaźniki ostrzegawcze. Na przykład niektóre z produktów oferują nam nawet 9000 -12000 lumenów, a to bardzo dużo światła. W rzeczywistości żarówka taka może dawać dużo światła, ale tylko przez pierwsze minuty, bo gdy temperatura żarówki wzrośnie, ilość światła znacznie się zmniejszy, dopóki nie osiągnie równowagi termicznej. Może to potrwać kilka minut i spowodować ogromną lukę między szczytową wartością lumenów a jej stabilną wartością. Często też producenci sumują ilość lumenów dla każdej diody, np. w przypadku żarówki H4, która ma 2 funkcje, światła mijania i drogowe, gdy w pojeździe znajdują się dwie diody LED H4 a każda z nich oferuje 3000 lumenów obliczenia są proste: 3000 x 2 żarówki x 2 funkcje = 12 000 lumenów, przy czym nigdy jednocześnie nie używamy obydwu funkcji jednocześnie. Jednak najważniejsze jest to by nie zwracać uwagi na lumeny, ale na luksy. Lumeny mogą mieć istotny wpływ dla żarówek domowych do oświetlenia kuchni, ale nie dla żarówek samochodowych, bo tu liczy się ilość światła na drodze, a nie ilość światła emitowanego przez źródło światła.

Opakowanie LED

Unikajmy też produktów, które deklarują, że kąt padania wiązki światła wynosi 360 stopni. Taki parameter byłby świetny, gdyby był prawdziwy! Wynika to z konstrukcji żarówki LED, w której diody są zamocowane po obu stronach palnika. Chipy LED dostarczają światło pod stałym kątem 120 °. Dwa razy 120 ° to maksymalnie 240 °.

Żywotność żarówki- na co zwrócić uwagę

Niewątpliwą zaletą żarówek LED w porównaniu do ich halogenowych odpowiedników jest ich zwiększona żywotność. Pojedynczy chip LED może zwykle wytrzymać nawet do 50 000 godzin, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Mówiąc o trwałości diod LED mówimy o badaniach w warunkach laboratoryjnych przy stałej temperaturze 25 ° C. bez dodatkowych warunków zewnętrznych takich jak wilgotność, wibracje czy też nawet zmiana temperatury. Przy czym badane są jedynie diody a nie cała żarówka, a mówiąc o konstrukcji żarówki LED ważne są nie tylko same diody ale też to, w jaki sposób chipy LED są zintegrowane z żarówką, oraz z innymi k komponentami – elektroniką i częściami mechanicznymi oraz w jaki sposób zarządzane jest generowane ciepło, gdy lampa jest używana. Dlatego hasło o 30 000 godzin żywotności powinno wzmóc naszą czujność, bo wprowadza ono w błąd i wręcz przeciwnie może to być etykieta gorszego produktu a nie lepszego

Brak regulacji prawnych w branży LED retrofit

Zewnętrzne funkcje oświetlenia samochodowego mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dlatego wszystkie parametry świetlne żarówek samochodowych są ściśle regulowane, po to aby zapewnić zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Regulacje te obowiązują od dziesięcioleci na całym świecie. Jego początki są datowane na czasy, kiedy technologia LED retrofit nie została wynaleziona! Na dziś istnieją ścisłe przepisy dla żarówek żarowych, halogenowych i dla lamp ksenonowych ale brak jest wytycznych dotyczących LEDów. LEDy retrofity nie podlegają hoologacji ECE dlatego nie można ich używać na drogach publicznych w Unii Europejskiej, a także w większości krajów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. W pojedynczych krajach waunkowo dopuszczono stosowanie retrofitów LED ale to temat na innych artykuł

Czym wyróżniają się zatem żarówki Philips LED retrofit?

Opierając się na długoletnim doświadczeniu w dziedzinie oświetlenia samochodowego Lumileds przy produkcji LED retrofit stosuje ekskluzywne samochodowe chipy LED, do tej pory dostępne tylko dla producentów samochodów. Jest to gwarancja wydajności i jakości. Lumileds wiedzą również, jak zaprojektować i wyprodukować żarówki LED retrofit żeby miały dobrą linią odcięcia i wydajną wiązką światła.

Tymczasem w Internecie znaleźć można również LED retrofity, które reklamują się używaniem diod LED marki Philips. Widząc tego typu produkt od razu powinniśmy zrezygnować z jego zakupu gdyż chipy Philips nie istnieją- firma Lumileds nie produkuje chipów LED pod marką Philips. Sprzedawcy stosujący tego typu deklarację oszukują konsumentów, aby zyskać ich zaufanie